Ziemię mamy tylko jedną.

21 września 2023r uczniowie klas 6a i 6b wraz z opiekunami wyruszyli na spacer po swojej najbliższej okolicy w celu jej posprzątania, tym samym włączając się już w 30 edycję Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji Sprzątanie świata – Polska brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Połączyło i naszych eko- zbieraczy stawiając przed nimi wspólne zadanie: posprzątajmy swoją najbliższą okolice, zadbajmy aby świadomość bycia eko względem naszej planety wzrosła wśród społeczności w której dorastamy.

Powtarzając za organizatorami przedsięwzięcia „W Akcji Sprzątania Świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to aby w końcu przestać śmiecić i poprawnie gospodarować odpadami” nasi młodzi ekolodzy najpierw uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które rozpoczęła projekcja filmu: „Lasy Państwowe”, pogadanka na temat segregacji odpadów i znaczenia lasów. Następnie uczniowie pracując w grupach tworzyli przepiękne plakaty o lesie przedstawiające  bioróżnorodność, warstwy lasu i znaczenie lasu oraz o sposobach segregacji odpadów i zmniejszenia ilości śmieci. Najciekawsze prace uczniów promujące zaprzestania zaśmiecania naszej  planety będą wystawione na wernisażu prac w naszej szkole.

Po ciekawych zajęciach warsztatowych ekolodzy zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki pod opieką wychowawców i organizatorów wybrali się w teren. Na początku akcji przypomniano uczestnikom o zasadach bezpieczeństwa w czasie zbierania śmieci. Młodzież posprzątała teren wokół szkoły, banku, kościoła, pobocze drogi przez majątek, orlik oraz drogą wzdłuż lasów państwowych na ścieżce edukacyjnej „W drodze do trzech Kamieni. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

Po skończonej akcji młodzież udała się na zasłużony odpoczynek przy trzasku płomieni ogniska. W zaciszu przyrody przekąsili kiełbaskę, którą dla nich ufundowało nadleśnictwo Nowy Targ oraz mogli wysłuchać prelekcji nt. pracy leśniczego wygłoszonej przez p. mgr Daniela Krupe.

22.09.2023r klasa 6c wzięła udział w warsztatach pt. W trosce o nasza planetę, czyli co powinniśmy robić aby nasza Ziemia była czysta efekty ich pracy można będzie zobaczyć podczas wernisażu prac w naszej szkole.

Jako zwieńczenie naszych działań proekologicznych będzie przeprowadzenie prelekcji przez młodych ekologów na lekcjach wychowawczych u swoich młodszych kolegów i koleżanek nt. Sposobów zmniejszenia śmieci i segregacji odpadów.

Organizatorzy dziękują za współpracę Nadleśnictwu Nowy Targ, Leśnictwu Raba Wyżna oraz Wójtowi Gminy Raba Wyżna, – Zakładowi Gospodarki Komunalnej.

Bernarda Szewczyk

Ana Zając

Dorota Knap

Skip to content